Golfito jest położone na południowym Wybrzeżu Pacyficznym Kostaryki, około 340 km od San Jose - samolotem można pokonać tę odległość w 45 min.

Golfito to portowe miasto, które ma formę wąskiego pasma rozciągającego się wzdłuż Zatoki Golfito usytuowanego na wzgórzach pokrytych dziewiczymi lasami. Golfito ma dostęp do morza za pośrednictwem Zatoki Golfito, która jest częścią większej Golfo Dulce.

     

Golfito było głównym miastem portowym na południowym Wybrzeżu Pacyficznym Kostaryki, usytuowanym nad największym i najgłębszym oceanem na świecie, który obejmuje jedna trzecią powierzchni globu, tj. 178 milionów km2. Pacyfik jest otoczony przez Południową i Północną Amerykę na wschodzie, przez Azję i Australię na zachodzie oraz przez Arktykę i Antarktykę na północy i na południu. Częścią Oceanu Spokojnego jest Rów Mariański – najgłębszy wykop na ziemi oraz Nowa Gwinea – druga co do wielkości wyspa na świecie.

W przeszłości w regionie Golfito głównie trudniono się uprawą bananów, ale za sprawą decyzji amerykańskiej korporacji United Fruit Company plantacje bananów zamknięto, co, w rezultacie doprowadziło do jego zubożenia.

     

W celu polepszenia sytuacji w tym regionie, rząd utworzył strefę wolnocłową. Osoby chcące zwiedzać region, mogą liczyć na wycieczki po okolicach niebędących szlakami typowo turystycznymi i atrakcje typu: oglądanie canopy (baldachimy utworzone z koron drzew lasów deszczowych, jazda konna, jazda na rowerze, korzystanie z uroków lokalnych plaż, takich, jak: Playa Zancudo i Pavones – swoisty raj dla surferów, itp. Do każdego z tych miejsc można bez trudu dotrzeć samochodem, łodzią lub autobusem.